На 12 януари 1876 г. е роден Джек Лондон.
Той оставя паметна диря в американската литература със своите 50 книги и 200 разказа, в които увлекателно описва силата на природата и борбата за оцеляване в трудни условия.
Творчеството му е вдъхновено от суровата житейска действителност. Ранните му години преминават в постоянна борба, като още от ученик е принуден да се справя с връхлитащите го бедност и трудности.
В началното училище продава вестници, а на 14-годишна възраст започва работа в консервна фабрика, където взима 12-часови смени. Малко преди да навърши пълнолетие пък е нает като моряк на кораб, който лови тюлени в Япония и Берингово море.
Именно това пътешествие се оказва и ключът му към литературата. След като се завръща издава очерка „Тайфун край бреговете на Япония“, а в средата на 20-е си години се се ориентира към професионалното писане. Така в началото на ХХ век се появява първият му роман “Дъщерята на снеговете”, а сериозна популярност му печелят разказът синът на вълка и книгата “Хора от бездната”.
Нататък Джек Лондон приема повече от сериозно новото си призвание и различните свидетелства посочват, че на ден пише по 17 часа. Именно заради този работохолизъм под перото му се появява внушително количество литература, като успява да издаде “Белият зъб” и “Дивото зове” още преди да е навършил 30 години.
Нататък следват книги като “Морският вълк”, “Сияйна зора”, “Мартин Идън”, “Северна одисея”, “Демоните на Фуатино” и още десетки други. Междувременно авторът усъвършенства писателския си стил, като отразява за редица англоезични издания събитията пряко от фронта на Руско-японската война.
За съжаление, Джек Лондон умира малко преди да навърши 41 години в края на 1916 г. след дълго заболяване в бъбреците, като някои източници твърдят, че сам прекратява живота си заради неописуемите болки.
Така той оставя след себе си не само загадката за края на дните, но и въпросът колко ли още можеше да напише, ако не бе приключил животът му преждевременно.