На 9 ноември 1989 г. Берлинската стена отвори своите граници и започна дългият път към обединена Европа.
Построена в началото на 60-е години, тази стена е издигната с една цел – да спре свободното движение на хората в различните сфери на влияние на Стария континент по време на Студената война. Така със своите 155 км дължина, тя става не просто границата между Източна и Западна Германия, а за поколения хора тя се превръща в символа, разделящ свободните граждани и поданиците на диктаторскте режими.
Почти четири десетилетия тя разделя семейства и приятели, ограничава стремежа на амбициозните да развиват талантите си глобално, както и заличава стотици човешки животи на дръзналите да я прескочат и да погледнат отвъд земите на локалния терор.
Краят на тази агония започва в късното лято на 1989 г., когато политиката на рестрикции и ограничения на Изток от Берлин фалира морално и икономически. Първите стъпки се случват в Унгарската народна република, която през август либерализира минаването през граничните пунктове със съседна Австрия. От това се възползват включително и граждани на комунистическата Германска Демократична република, които намират убежище в свободния свят.
Това принуждава лидерът на ГДР – Ерих Хонекер да подаде оставка в края на септември и хвърля страната в сериозна политическа криза. В следващите два месеца напливът на желаещи да преминат от Източен в Западен Берлин се засилва, което принуждава лидерът на Съветския съюз – Михаил Горбачов, да се признае за победен в Студената война и да съдейства за отварянето на границите.
Така в навечерието на 9-и ноември новото германско правителство на премиера Гюнтер Ламбовски издава заповед за пълно премахване на ограниченията за излизане от ГДР. Мигновено десетки хиляди души преминават във Федералната германска република, а в следващите месеци стената е разрушена до основи почти навсякъде.
По този начин Германия и останалата част от света посрещат новото десетилетие с надеждата, че предстоят дни на обединение, а фабриката за илюзиите на тоталитарните режими и техните автократи ще останат завинаги в миналото.