На 2 ноември 1950 г. умира Джордж Бърнард Шоу.
Той е сред най-важните драматурзи, белязали развитието на англоезичния театър през последния век и половина.
Въпреки че през годините Шоу пише стотици произведения, пътят му в изкуството е бавен и в началото се занимава с журналистика. Сътрудничи на издания като „The Star“, „The Pall Mall Gazette“, „The World“, където ражда любовта му към театъра и започва да пише отзиви и рецензии за актуалните постановки на английска сцена.
Така в края на XIX Шоу се преориентира от публицистичното към художественото писане и създава първата си пиеса „Къщата на вдовеца“.
Нататък пише едни от най-поставяните драми и до днес на европейска и американска сцена като „Обичаният мъж“, „Професията на госпожа Уорън”, „Кандида“, „Промяната у капитан Брас Боунд“, „Пигмалион“ и др.
Междувременно Бърнард Шоу не загърбва духа си на журналист и до края на кариерата си не спира да използва скандален език, с което провокира пуританската общност на консервативна Великобритания, където неведнъж негови текстове са забранявани.
Днес – 70 години, след смъртта си той продължава да скандализира публиката на различни места по света. Дали обаче наистина има нещо крайно шокиращо в написаното от него или всъщност скандалите, както преди, така и сега са добре организирана акция на група кресливи провокатори?