На днешния 26 юли 1875 г. е роден бащата на аналитичната психология – Карл Густав Юнг.
Върхът в неговите изследвания за колективното несъзнавано е плод от неуморимата работа през целия му живот, като непрестанно провежда интердисциплинарни изследвания от областта на философията, астрологията, археологията, митологията, теологията и художествената литературата.
Освен трудолюбието Юнг има и вдъхновението на мрачното си детство за крупните си трудове. Многократно става свидетел пасивно-агресивния характер на баща си и истеричните припадъци на майка си. Живее затворено в младежките си години и основна компания са му книгите на Платон, Хераклит и Аристотел.
В началото на 30-е си години попада под влиянието на Зигмунд Фройд, с когото си сътрудничат повече от една декада. Те прекъсват отношенията в началото на Първата световна война не толкова заради фундаментални различия във възгледите си, колкото заради неумението на двамата да признават грешките си.
Раздялата провокира в Юнг специфични състояние, които по-късно изследва в своята “Червена книга”. Нея обаче не публикува приживе и тя остава в специален банков трезор чак до 2009 г.
Карл Юнг преживява и двете световни, като пише включително по въпросите за колективното психологическо състояние в ранните години на Студената война. Той отразява тези изследвания в последната си книга “Човекът и неговите символи”, която неговите ученици публикуват посмъртно.