На 4 декември по стар стил през 1866 г. е роден Василий Кандински.
Художник и теоретик на изкуството, той е сред онези исторически личности, около които витаят много мистификации, развенчани през годините.
Дълги години се твърди, че той е руснак, което е само частично вярно. Действително той е роден в Москва, но произходът му е смесен, като неговата баба е тунгуска принцеса от рода Гантимурови, а баща му е от стар кахтински, монглоски род.
Като художник пък се оформя и реализира в Западна Европа, където осъществява най-продуктивната си дейност във Франция и Германия.
От друга страна, дълги години Кандински е сочен като баща на абстракционизма. Което не е точно така. Оказва се, че като част от теорията и практиката на изобразителното изкуство, той просто е сред първите, които откриват, прилагат и популяризират принципи, които са формулирани векове по-рано от различни художници и изкуствоведи.
До Първата световна война се утвърждава със своите пейзажи, портрети, импровизации, акварели и композиции, а в междувоенния период се изявява в престижната Ваймарска школа “Баухаус”.
След 1937 г. обаче комплексът е затворен под влиянието на нацистката власт, докато културният марксизъм в родината на Кандински громи творчеството му.
Така художникът намира пристан във Франция, където живее и работи до смъртта си през 1944 г. В този период обаче не се радва на особено голяма популярност, тъй като френският културен контекст отхвърля идеите на абстрактното и най-вече геометричното изкуство.